Sklářská krčma je od 01.02.2024 otevřena ST- NE. Individuální prohlídky ve sklárně jsou možné od pondělí do pátku od 9:00 - 13:00.

overlay overlay

O nás

Navazujeme na dlouholetou tradici výroby skla v Čechách, která se v tomto kraji datuje až do 12. století. Naše sklárna se nachází na Novoborsku, v srdci Křišťálového údolí, a nedaleko hojně oceňovaného sídla mateřské firmy Lasvit. Naše sklářská huť má k dispozici čtyři dílny v čele se zkušenými sklářskými mistry a každý týden obvykle nataví 5 různých barev skloviny.

Historie sklárny Ajeto

Naše sklárna byla založena 28. října 1994 v Lindavě u Nového Boru a od svého počátku je synonynem zručnosti českých sklářů a nositelem renomé uměleckého sklářství ve světě.

Spoluzakladatelem sklárny byl mimo jiné i známý český architekt Bořek Šípek. Právě podle jeho návrhu se dodnes v naší sklárně vyrábějí divadelní ceny Thálie.

Od roku 2011 jsme hrdým dodavatelem trofejí pro slavný cyklistický závod Tour de France. Ve sklárně se po mnoho let setkávají světoví sklářští umělci a designéři, architekti, umělci, herci i filmaři.

Od roku 2017 je sklárna AJETO součástí společnosti LASVIT, jejíž produktové portfolio dnes také částečně realizujeme. Zaměřujeme se na výrobu skleněných produktů na zakázku a velkou část naší výrobní kapacity také pronajímáme designovým studiím, umělcům, školám a dalším firmám.

1989

Vzniká značka Ajeto, pod kterou je zahájena výroba v pronajatých sklárnách na Novoborsku

1990–1994

Formuje se skupina prvních sklářů, kteří zatím vyrábí různě po dalších hutích a hledají místo pro svoji sklárnu. Tu nacházejí v ruině bývalé barvírny sametu z roku 1816. Tu rekonstruují

80 léta

Setkání zakladatelů Bořka Šípka, Petra Novotného a Libora Fafaly

28. 10. 1994

Vzniká sklárna u příležitosti Mezinárodního sklářského sympozia

2007

Započata spolupráce s firmou LASVIT; ve sklárně vzniká většina realizací LASVITu

2017

Sklárna se stává součástí firmy Lasvit

1998

Zahájení výroby divadelních cen Thálie

2011

Zahájení výroby trofejí pro Tour de France

Projekt: FVE - LASVIT

  1. Projekt je zaměřen na instalaci fotovoltaického systému. Díky realizaci projektu dojde ke snížení finančních nákladů na nákup elektrické energie z distribuční přenosové soustavy, což dlouhodobě přispěje ke zvýšení konkurenceschopnosti společnosti AJETO spol. s r.o. Czech Glass Craft na mezinárodních trzích. Na daný projekt je poskytována finanční podpora od Evropské Unie.

  2.